Home » زیبایی و مد » آرایش و پیرایش » ضدآفتاب و باورهای نادرست درباره آن

ضدآفتاب و باورهای نادرست درباره آن

ضدآفتاب؛ یک عضو جدا نشدنی از میز آرایشی همه کسانی که به سلامتی‌شان اهمیت می‌دهند. امروزه کرم‌های ضدآفتاب، توسعه یافته و بیش از هر زمان دیگری در گذشته از پوست محافظت می‌کنند. شایعات فراوانی درباره این کرم ها وجود دارد که افراد باید قبل از خرید از آنها آگاه شوند.
دانستن این باورهای نادرست درباره ضدآفتاب و شیوه‌های استفاده از آن برای محافظت بهتر از پوست، به ما کمک می‌کند، در مقابل پرتوهای خورشید، بهتر از پوست خود محافظت کنیم.

لازم نیست همیشه از کرم ضدآفتاب استفاده کنیم

بسیاری افراد باور دارند تنها زمانی باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنند که بدن‌شان به طور مستقیم در معرض نور خورشید قرار دارد. بر اساس این باور غلط، در روزهای ابری، یا زمانی که فرد شنا می کند نیازی به استفاده از این کرم وجود ندارد.
اما اشعه ی فرابنفش در هر حالتی می تواند به پوست آسیب برساند. حقیقت این است که هرگاه آفتاب بتابد، اشعه ی UV نیز منتشر می‍شود. صورت و ساق دست ها مناطقی هستند که بیشتر در معرض آفتاب قرار دارند، پس بهتر است با استفاده از کرم ضد آفتاب و لباس‌های بلند و کلاه از پوست این نواحی محافظت کرد.

مطلب مشابه: دانستنی‌های عمومی درباره کرم‌های ضدآفتاب

ضدآفتاب مانع جذب ویتامین D می‌شود

درست است که کرم‌های ضد آفتاب مانع جذب این ویتامین می‌شوند، اما نور خورشید می‌تواند در لباس نفوذ کند. محققان می‌گویند تنها ۵ تا ۳۰ دقیقه مجاورت نور خورشید می‌تواند ویتامین D مورد نیاز بدن افراد را تامین کند.

افرادی که پوست تیره دارند، نیازی به استفاده از کرم ضد آفتاب ندارند

ملانین می‌تواند درجاتی از اشعه UVB را خنثی کند و ممکن است مانع آفتاب‌سوختگی پوست شود؛ اما مراقبت از پوست بدون در نظر گرفتن رنگ آن ضروری است. ملانین نمی‌تواند جلوی ضرر UVAرا بگیرد و اگر این افراد از کرم های ضد آفتاب استفاده نکنند، پوستشان چروک می‌شود.
نکته دارچین: مطالعات نشان داده است که امکان بهبود سرطان پوست در سرخ پوستان، سیاه پوستان و در کل افرادی که پوست تیره‌تر دارند، کمتر از دیگران است. به همین دلیل این افراد باید توجه ویژه‌ای به محافظت از پوست‌شان داشته باشند.

استفاده از لوازم آرایشی برای محافظت از پوست کافی است

با اینکه استفاده از لوازم آرایش می‌تواند تا حدودی از پوست محافظت کند، اما کافی نیست و نباید جایگزین یک ضد آفتاب خود شود. زیزا لوازم آرایشی تنها یک لایه اضافی روی پوست ایجاد می‌کنند.

مطلب مشابه: از پوست‌تان در برابر آفتاب محافظت کنید

 

ضد آفتاب جلوی برنز شدن پوست را می گیرد

کرم ضد آفتاب تاثیر چندانی بر تغییر رنگ پوست ندارد و حتی اگر فرد چندین بار در روز از این کرم‌ها استفاده کند، امکان دارد رنگ پوست او عوض شود. برنز شدن پوست، عکس‌العمل طبیعی بدن برای محافظت پوست در برابر نور خورشید است. برای جلوگیری از برنز شدن می توان کلاه و لباس بلند پوشید.

کافی است یکبار در روز از کرم ضد آفتاب استفاده کنیم تا در برابر آفتاب مقاوم شویم
یکبار استفاده از ضد آفتاب کافی نیست؛ زیرا این کرم در برابر آفتاب به مرور از بین می‌رود. پس باید هر دو تا چهار ساعت یکبار آنرا تجدید کرد.

کرم ضد آفتاب، ضد آب است

متاسفانه درباره کرم های ضد آفتاب اغراق شده است، هیچ محصولی ۱۰۰درصد ضد آب نیست و حتی کرم‌هایی که به عنوان ضد آب و ضد عرق فروخته می‌شوند، نیز نمی‎توانند در آب دوام بیاورند. باید بعد از برخورد آب با پوست دوباره از کرم استفاده شود و قبل از ورود به آب ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی پوست بماند تا تثبیت شود.

ضد آفتاب فاسد نمی شود

بر خلاف باور عموم، ضد آفتاب فاسد شدنی است و مواد تشکیل دهنده آن بعد از گذشت مدتی از بین می رود. استفاده از ضد آفتاب فاسد از پوست محافظت نمی‌کند.

 

مطلب مشابه: خوراکی‌های با خاصیت ضدآفتاب را بیشتر بشناسید

منبع: بنیاد امور بیماری های خاص

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *