Home » خبرهای سبک زندگی » تازه‌های سلامتی » بدبینی و خصومت زنان با بروز بیماری قلبی ارتباط دارد

بدبینی و خصومت زنان با بروز بیماری قلبی ارتباط دارد

دارچین: دانشمندان دریافتند خصومت بدبینانه در زنان یا بی‌اعتمادی کلی به سایر افراد با ریسک بالای بیماری قلبی مرتبط است.

darchinma-heart

در مطالعه جدید محققان نشان دادند که زنان دارای میزان بالای خصومت و دشمنی در مقایسه با زنانی که کمتر دارای این حس هستند، دارای تغییرپذیری کمتر در تپش قلب‌شان هستند.

«تغییرپذیری تپش قلب» معیاری برای اندازه‌گیری فاصله زمانی بین تفاوت‌های لحظه به لحظه ضربان قلب است. تپش قلب یک فرد ثابت نیست بلکه می‌تواند در فواصل بین ضربان دارای تغییرات کوچکی باشد.

به گفته محققان دانشگاه براون، در مجموع تغییرپذیری بالاتر تپش قلب بهتر است چراکه نشان می‌دهد بخشی از سیستم عصبی که موجب تسریع ضربان قلب و بخش دیگر که موجب کُندشدن ضربان قلب می‌شود، به طورمتعادل کنارهم فعالیت می‌کنند.

به عنوان مثال محققان دریافتند زنان مبتلا به افسردگی دارای تغییرپذیری کمتری در تپش قلب خود هستند.

در مطالعه جدید محققان داده‌های بیش از دو هزار و ۶۰۰ زن با میانگین سنی ۶۳ سال را بررسی کردند. در بخشی از مطالعه، فعالیت الکتریکی قلب افراد از طریق تست الکتروکاردیوگرام اندازه‌گیری شد. در مطالعه جدید محققان، از این داده‌ها برای محاسبه میزان تغییرپذیری تپش قلب زنان استفاده کردند. همچنین براساس پاسخ زنان به یک پرسشنامه میزان بدبینی و خصومت آنها مشخص شد.

به گفته محققان، خصومت و دشمنی موجب افزایش فعالیت بخشی از سیستم عصبی می‌شود. محققان دریافتند زنان دارای حس خصومت و دشمنی بیشتر، احتمالا بیشتر مبتلا به فشارخون بالا، کلسترول بالا و چاقی هستند.

 

 

خبرگزاری مهر

یک دیدگاه

  1. من فکر میکردم بد بینی با مغز در ارتباط باشه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *